sk  |  en
Utorok | 19.03.2019, 20:17 | meniny: Jozef; zajtra: Víťazoslav, Klaudius
  • | Sviatok sv. Jozefa

    Sviatok sv. Jozefa - Sviatok sv. Jozefa je oslavovaný na počesť sv. Jozefa, ktorý je patrónom otcov, tesárov a umierajúcich. Neexistuje oficiálny zoznam, čoho všetkého je patrónom. Líši sa to podľa krajín, regiónov, miest. Mnoho náboženských rádov a spoločenstiev sú uvádzané pod jeho záštitou.

doplňte alebo opravte informácie

Adrian Rajter ()

muzikológ, producent

Kategória: spoločenské vedy, tretí sektor, hudba, tváre a hlasy, novinári

* Slovensko, Bratislava

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

 

vzdelanie a pôsobenie

-
Filozofická fakulta UK Bratislava (hudobná vedu a estetika)
-
študijný pobyt na Inštitúte pre hudobnú vedu na Univerzite vo Viedni.
Po ukončení štúdií pracoval na oddelení umeleckej prevádzky Slovenskej filharmónie
2001-2002
bol dramaturgom tejto inštitúcie.
Koncom roku 1995
založil umeleckú agentúru RaRa Musica, ktorá od svojho vzniku participovala na dramaturgii, produkcii a organizácii početných hudobných podujatí a nahrávok. Medzi najvýznamnejšie patria Dni starej hudby (od roku 1996), festival Musica sacra Europaea (1997), festival komornej hudby Konvergencie, koncert Mládežníckeho orchestra Gustava Mahlera s dirigentom Claudiom Abbadom (2004), multimediálne predstavenie La Nuit holandského autora Merlijna Twaalfhovena (Bratislava - Stará tržnica, Amsterdam – Paradiso, 2004), hudobné nahrávky k muzikálom a multimediálnym predstaveniam skladateľa Henricha Leška Romeo a Júlia (Bratislavské divadlo tanca), Strom (SĽUK), Báthoryčka (SĽUK / Divadlo Andreja Bagara; Divadlo Jonáša Záborského), viaceré CD nahrávky súboru Musica aeterna (o. i. Soirée à Gotha – s tvorbou J. A. Bendu, CD Hudba z mesta Trenčín), svetová premiéra opery Fernand Cortez Gaspara Spontiniho na CD (SF, dirigent Jean-Paul Penin), prvé prfilové CD spišského barokového polyfonika Jána Šimbrackého (Camerata Bratislava, dirigent Jan Rozehnal) a prvá nahrávka suít pre sólové violončelo J. S. Bacha na Slovensku (Jozef Lupták, violončelo).
Niekoľko rokov organizačne a dramaturgicky vedie projektové súbory Bratislavský symfonický orchester a Bratislavský komorný orchester.
2004
Pod vedením dirigenta Antona Popoviča sa Bratislavský komorný orchester zúčastnil na projekte Slovensko – Európa v malom, v rámci ktorého so sólistami Ľubicou Vargicovou, trubkárom Joachimom Schäferom, hobojistom François Leleuxom a speváčkou Dagmar Livorovou vystúpil v Bruseli (Palais des Beaux-Arts), Paríži a Berlíne (Konzerthaus).
Adrian Rajter bol niekoľko rokov redaktorom a moderátorom Štúdia starej hudby Rádia Ragtime. Texty uverejňuje v programových bulletinoch Slovenskej filharmónie, v odbornej i dennej tlači (napr. Hudobný život, Harmonie, SME, Domino Fórum, .týždeň). Pedagogicky pôsobil na Konzervatóriu, Hudobnej a tanečnej fakulte VŠMU a na FFUK v Bratislave.

 

ostatné informácie

od 2002
je členom výboru medzinárodného festivalu súčasnej hudby Melos Étos, roku 2005 bol členom programovej rady novozaloženého festivalu dvenedele.sk. Je členom správnej rady Komunitnej nadácie Bratislava a jedným z koordinátorov Mimovládneho výboru Naše Tatry.

 

galéria

zdroj: Adrian Rajter
posledná aktualizácia 11.05.2016

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost