sk  |  en
Nedeľa | 05.02.2023, 18:16 | meniny: Agáta; zajtra: Dorota

doplňte alebo opravte informácie

Martin Trenkler ( 40 r.)

prvý slovenský oficiálny fotograf najrýchlejších automobilových pretekov na svete Formuly 1, reportér

Kategória: novinári

* 06.12.1982 Trebišov

Slovensko

0

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie strelec

čínske znamenie pes

jubileum od narodenia 40 r.

Vzdelanie

2001 Študoval na Katedre žurnalistiky FF UK v Bratislave, no po troch semestroch odišiel do Frankfurtu nad Mohanom na stáž k renomovanému nemeckému fotografovi Rainerovi Schlegelmilchovi.

Životopis

Vzrušujúce preteky, ktorých súčasťou je veľa dobrých áut, najlepší piloti a výnimoční ľudia, ho zaujali ešte v detstve. Jeho sen, stať sa pretekárom formuly jeden, sa nenaplnil. Do sveta najrýchlejších automobilových pretekov sa rozhodol teda dostať ako fotograf. Jeho rozhodnutie znásobili prehliadky webových galérií renomovaných fotografov. Utvrdil sa v tom, že chce robiť presne také krásne fotky.

Pri práci v archíve u renomovaného fotografa Rainera Schlegelmilcha sa naučil všetko o fotografii aj histórii formuly jeden. Rok v Nemecku znamenal pre neho, ako by bol päť rokov na vysokej škole. Viedol ho človek s úžasnými skúsenosťami a on ochotne hltal všetky informácie. Schlegelmilch, ktorý je viac dokumentarista, ho naučil fotografovať. Filozofiu fotografovania ho naučil Paul-Henri Cahier, ktorý uprednostňuje výtvarne orientovanú fotografiu. Jemu osobne je bližší pohľad P. H. Cahiera.

Najradšej robí portréty, aj keď špičkoví piloti nie sú veľmi prístupní. V poľovačke na jedinečné okamihy je veľa adrenalínu. Vo fotografickom majstrovstve sa už naučil, na čo treba striehnuť a čo všetko urobiť, aby výsledkom boli zaujímavé fotografie. Zákulisie magického sveta Formuly 1 tesne pred štartom alebo po pretekoch znamená pre neho len pracovné miesto, v ktorom sa pohybuje s istotou a rutinou. Pritom nejde o hocijaké miesto. Pri jeho výbere musí uplatniť nemálo diplomacie a poriadnu dávku fyzickej a psychickej odolnosti. Musí si vedieť vybrať najvhodnejšie miesto na fotografovanie počas pretekov i bezprostredne po ich skončení, pred pódiom, uprostred rovnako dravých a ambicióznych kolegov, kde sa často dostávajú k slovu aj lakte a iné nevyberané prostriedky. Len tak môže podať svedectvo z prvej ruky a udalosti z diania môžu vidieť aj tí, ktorí neboli prítomní v centre diania, prípadne si nepozreli preteky v televízii.

Napriek tomu, že má množstvo kvalitných a jedinečných záberov, neobosiela nimi fotosúťaže, lebo ho veľmi nemotivujú. Na Slovensku spolupracuje s dvoma časopismi. Väčšinu fotografií však publikuje v zahraničných periodikách.

Okrem fotografovania sa venuje kreatívnej činnosti, najmä grafickému dizajnu.

Pôsobenie - aktivity
2002 už ako akreditovaný novinár absolvoval Prvú Veľkú cenu F1v Rakúsku
2004 stal sa hlavným fotografom F1 Magazine, oficiálneho časopisu Formuly 1, ktorý vydáva Formula One Management; držiteľom práv F1 a spolupracoval aj s renomovaným francúzskym fotografom F1 Paulom-Henrim Cahierom. Okrem toho sa stal aj oficiálnym fotografom šéfa F1 – Bernieho Ecclestona. Pre najväčšieho výrobcu brzdných kotúčov na svete - firmu Brembo Italia, ktorá dodáva brzdy aj pre tím Ferrari, nafotografoval celosvetový poster.
2004 - 05 bol hlavným fotografom Wake Up, renomovanej parížskej agentúry pre slávne preteky 24 hodín Le Mans
Do roku 2006 absolvoval Veľké ceny F1 v Európe, Malajzii, Bahrajne a v Brazílii.

Ocenenia
2004 laureát ceny o Najkrajšiu fotografiu roka na 20. ročníku Medzinárodného automobilového festivalu v Paríži
2005 1. miesto v súťaži Team Spirit, ktorú vyhlásil Renault pre fotografov F1, na Veľkej cene Maďarska za knižnú publikáciu Formula One in Pictures

Pocty
Výstava 29. 11. 2006 - 14. 1. 2007 Tvary a tváre F1
(Galéria mesta Bratislavy, Mirbachov palác)
Spoločnosť Henkel Slovensko v rámci siedmeho ročníka ojedinelého a veľmi úspešného projektu Henkel Slovensko Slovensku predstavila verejnosti osobnosť Martina Trenklera a jeho cyklus fotografií Tvary a tváre Formuly 1. Návštevníkom výstavy dovolila nazrieť do zákulisia najrýchlejších automobilových pretekov na svete, magického sveta slávy, odvážnych pilotov a atraktívnych žien, ktorý je pre bežných divákov pretekov zahalený rúškom tajomstva. Kurátorom výstavy bol PhDr. Marián Pauer, ESFIAP
2006 Henkel Slovensko predstavuje: Fotograf Martin Trenkler – Prvý Slovák vo Formule 1 (katalóg s fotografiami Martina Trenklera bol vydaný pri príležitosti výstavy na Slovensku; autorská spolupráca Marián Pauer)

Tvorba

Knižná tvorba
2005 Formula One in Pictures
zdroj: Spracovala Viola Tóthová

  Mapa

  Slovensko - Martin Trenkler

kontaktujte nás

tip na osobnost