sk  |  en
Utorok | 20.11.2018, 01:53 | meniny: Félix; zajtra: Elvíra
 • | Deň spriemyselnenia Afriky

  V decembri 1989 Valné zhromaždenie OSN uznalo 20. november Dňom spriemyselnenia Afriky (Africa Industrialization Day). Jedná sa o deň, kedy vlády a ostatné organizácie v mnohých Afrických krajinách prezentujú skúmané spôsoby stimulácie Africkej industrializácie.

 • | Medzinárodný deň bez fajčenia

  Medzinárodný deň bez fajčenia, alebo tiež nefajčiarsky deň, je podporovaný Medzinárodnou úniou boja proti rakovine (UICC). Tento deň je venovaný prevencii, zvýšeniu informovanosti o cigaretách, o ich negatívnom vplyve na ľudský organizmus, o riziku ochorenia na rakovinu pľúc a vzniku srdcovo – cievnych chorôb. Hlavným cieľom je presvedčiť ľudí, aby sa vzdali tejto drogy a spoločne vyvinuli úsilie boja proti zákerným chorobám vedúcich k predčasnej smrti.

 • | Medzinárodný deň modlitieb za prenasledovanú cirkev a prenasledovaných kresťanov

  Medzinárodný deň modlitieb za prenasledovanú cirkev a prenasledovaných kresťanov je podporovaný Medzinárodnou evanjelickou alianciou od roku 1996. Deň je venovaný modlitbám za veriacich po celom svete, ktorí kvôli viere v Ježiša Krista trpia prenasledovaním a násilím. Cieľom je upozorniť na túto skutočnosť a vytvoriť vhodné opatrenia k vytvoreniu náboženskej slobody.

 • | Svetový deň detí

  Hoci na Slovensku sa Medzinárodný deň detí oslavuje 1. júna, celosvetovo bolo jeho stanovenie odporúčané na 20. novembra. Odporučenie dalo Valné zhromaždenie Organizácie spojených národov uznesením 836 (IX) zo dňa 14. decembra 1954. V tento deň by sme si mali pripomínať bratstvo a porozumenie medzi deťmi a mali by sme ho venovať aktivitám s deťmi, myslieť na ich dobro a životné podmienky vo svete. Výbor tiež odporúčal zasvätiť tento deň myšlienke a cieľom Charty národov.

doplňte alebo opravte informácie

Richard Lintner ( 41 r.)

je slovenský hokejový obranca, majster sveta z roku 2002, zaraďuje sa medzi výrazne ofenzívne typy.

Kategória: šport, kolektívne

* 15.11.1977 Slovensko, Trenčín

Slovensko

1

domovský štát Slovensko

pohlavie muž

znamenie škorpión

čínske znamenie had

jubileum od narodenia 41 r.

 

všeobecné informácie

Klubový hokej

Lintner začínal s hokejom v rodnom meste, v klube Dukla Trenčín. V sezóne 1995/96 debutoval v extralige, keď nastúpil na dva zápasy. V roku 1996 ho draftoval v piatom kole z celkového 119. miesta klub NHL – Phoenix Coyotes. Nasledujúce dve sezóny hral v nižších severoamerických súťažiach (AHL a IHL). V sezóne 1999/2000 absolvoval premiéru v NHL, keď za Nashville Predators odohral 33 zápasov. V nasledujúcom ročníku odohral 50 stretnutí. Sezónu 2000/01 začal v Dukle Trenčín, po šiestich zápasoch uzavrel zmluvu so švédskym klubom MoDo Hockey. Pred nasledujúcim ročníkom sa vrátil do NHL, pôsobil v New York Rangers a Pittsburgh Penguins, ako aj vo farmárskej AHL.

V ročníku 2003/04 hrával vo švédskom Djurgårdens IF, zaradil sa k najproduktívnejším obrancom súťaže. Ďalšie dva roky bol hráčom švajčiarskeho klubu HC Fribourg-Gottéron, pričom po prvom ročníku bol vyhlásený za štvrtého najlepšieho zahraničného obrancu súťaže. Od sezóny 2006/07 pôsobil znova v Elitserien. Prvý rok hrával za nováčika súťaže Skellefteå AIK, koncom marca sa však zranil a záver ročníka vynechal. Pred ďalším ročníkom s ním podpísal Färjestads BK polročný kontrakt (kvôli vysokým daniam), za klub nastupoval od októbra (predtým odohral päť zápasov v Dukle Trenčín). Od sezóny 2008/09 bol hráčom bieloruského klubu Dinamo Minsk v KHL. Sezónu 2010/11 odohral vo fínskom klube SaiPa, kde nastúpil na 29 zápasov, v ktorých zaznamenal 20 kanadských bodov (10+10). V nasledujúcej sezóne odohral v rovnakom klube 21 zápasov (2+5). V decembri 2011 prestúpil na hosťovanie do klubu Lukko Rauma.

V sezóne 2012/13 sa najskôr dohodol na po krátkodobom pôsobení s extraligovým klubom ŠHK 37 Piešťany (dva zápasy) a neskôr odohral päť zápasov v Dukle Trenčín. Začiatkom januára sa so švédskym mužstvom BK Rögle dohodol na krátkodobom kontrakte s opciou do 25. januára 2013.

V sučasnosti pôsobí v ruskej KHL v tíme Dinamo Minsk.
 

Reprezentácia

Slovensko reprezentoval na majstrovstvách sveta v rokoch 2001, 2002 (zlato), 2003 (bronz), 2004, 2005 a 2010, na ZOH 2002 a Svetovom pohári 2004.

Na MS 2002 premenil rozhodujúci samostatný nájazd v semifinálovom zápase so Švédskom (pred ním uspel Žigmund Pálffy) a posunul Slovensko do finále, kde sa po víťazstve nad Ruskom stalo prvý raz v histórii majstrom sveta. Lintner, ktorý na podujatí zaznamenal bilanciu 4 góly a 4 asistencie, bol vyhlásený za člena All Stars tímu. Zatiaľ odohral 105 reprezentačných zápasov, strelil 14 gólov. Nosí reprezentačný dres číslo 41.

Majstrovstvá sveta 2006 v Lotyšsku pre neho znamenali prvú neúčasť na šampionáte po piatich rokoch, do Rigy však pricestoval a pôsobil ako televízny spolukomentátor STV. Vo februári 2007 reprezentačný tréner Július Šupler oznámil, že Lintner viac nemá ambície hrávať v reprezentácii a chce sa venovať klubovému hokeju a rodine. Na MS 2007 do Moskvy však opäť pricestoval ako spolukomentátor zápasov.

V roku 2009 zmenil svoje rozhodnutie o ukončení reprezentačnej kariéry, tréner Ján Filc ho nominoval na ZOH 2010. 18. januára v zápase proti Čeľabinsku však utrpel zlomeninu ľavej ruky, v nominácii bol preto nahradený Ivanom Barankom.

Glen Hanlon ho nominoval sa MS 2010 v Nemecku, kde zaznamenal tri asistencie. Slovensko prekvapivo prehralo v osemfinálovej skupine s Dánskom 0:6, celkovo dosiahlo 12. miesto.

Na ďalších svetových šampionátoch sa opäť zúčastňoval v pozícii televízneho spolukomentátora.

 

ostatné informácie

Otec Richarda Lintnera bol profesionálny futbalista trenčianskej Jednoty.
Rodina: Richard Lintner je ženatý, s manželkou Danielou majú dcéru Kristínu a dvojičky Simonu a Nikolu.

 

iné infomácie

Citrón
Pravý obranca
pravou rukou
190 cm, 97 kg
119. celkovo, 1996 Phoenix Coyotes
1995 - 2015

 

galéria

 

video

posledná aktualizácia 02.09.2015

  Mapa

kontaktujte nás

tip na osobnost